How Do You Calculate Column Steel?

No of vertical bars = 6 nos. the diameter of the vertical bar = 16 mm. Diameter of stirrup = 8 mm.
HOW TO CALCULATE THE QUANTITY OF STEEL IN COLUMN (BBS)

SIDE A SIDE B
A =500 – 2 Side clear cover A = 500 – 2 x clear cover A = 500 – 2 x 40 A = 500 – 80 A = 420 mm B =400 – 2 x Top & Bottom cover B = 400 – 2 x clear cover B = 400 – 2 x 40 B = 400 – 80 B = 320 mm

How do you calculate the material needed for a column?

Calculation of volume of concrete for the column:

  1. Volume of Concrete = 0.6×0.4×3= 0.72m3
  2. Volume of Circular column = πr2 x 3 = 3.14 x 0.252 x3 = 0.58m3
  3. Volume of concrete = 1.2x1x0.1 = 0.12m3 Total volume of concrete required for footing= 0.32+0.12=0.44m3

How do you calculate the weight of a column of steel?

STEEL QUANTITY:

  1. Weight of bar in kg/meter should be calculated as (d2 ÷ 162) where’d’ is the diameter of bar in mm.
  2. ‘L’ for column main steel in footing should be considered as minimum 30cm/as specified.
  3. For bent up bar add 0.42d in straight length of bar where’d’ is the clear depth of beam/slab.

How do you calculate columns?

  1. 230 mm x 450 mm excluding slab.
  2. Volume of Concrete = 0.23 x 0.60 x 1 =0.138m³
  3. Weight of Concrete = 0.138 x 2400 = 333 kg.
  4. Weight of Steel (2%) in Concrete = 0.138 x 0.02 x 8000 = 22 kg.
  5. Total Weight of Column = 333 + 22 = 355 kg/m = 3.5 KN/m.

How do I calculate column steel in Excel?

Steps to Calculate Steel Quantity

  1. Enter Length and Width of your slab in ft in Excel Sheet. ( Convert Inches to feet)
  2. Enter the Thickness of the slab in mm only.
  3. Enter Main and distribution steel diameter in Excel Sheet.
  4. Enter Cover Details. (
  5. Enter Spacing of Main bent bar and Distribution steel bars in mm only.
See also  How Do You Fly Fish In Cold Weather?

How much cement do I need for a column?

We need 6.28 cubic yards (4.8 m3) of cement, and our producer sells cement in bags weighing 60 lb (25 kg) with a density of 150 lb/cu ft (2400 kg/m3). The total weight of concrete that we need is 942.53 lb (427.52 kg). We assume a 5% loss in wastage and spillage. So, there you go, we need 17 bags of cement.

How much concrete do I need for a column?

Concrete required per 1 ft Column Height

Column Size (in) Volume (cy – cubic yards – per linear foot Round Column)
10 0.020
11 0.024
12 0.029
14 0.040

How do you calculate rebar in a column?

Formula we used for calculate number of steel bars in column,1) Ag = Ac +Asc, this formula is used to find out gross area of concrete, if size of column is given. 2)Asc=Ag-Ac, this formula is used to find out area of Steel used in RCC column, if their gross area and concrete area is given.

What is the percentage of steel in column?

Answer: In beams,slabs maximum percentage steel is 4% of gross area. In columns, maximum. beams it is 4% for both the steel in tension and compression side and a total of 8% gross area.

How do you calculate rebar weight in a column?

In this article, the calculation of the unit weight of steel flat bars and steel rods is explained with examples.

  1. Also Read: Estimation of Steel Reinforcement for slab,beam and column.
  2. Weight of steel Flat bar = (Length x width x thickness) x 7850.

How do you calculate columns for building?

Load Calculation On Column

  1. Concrete Volume = 0.3 x 0.60 x 3 =0.54m³
  2. Concrete Weight = 0.54 x 2400 = 1296 kg.
  3. Steel Weight (1%) in Concrete = 0.54 x 0.01 x 7850 = 42.39 kg.
  4. Total Column Weight = 1296 + 42.39 = 1338.39 kg = 13.384KN.
See also  Can You Change The F-Stop On A Fixed Lens?

How do you calculate columns and beams?

Different Load Calculation on Column, Beam, Wall & Slab:

  1. Column = Self Weight x Number of floors.
  2. Beams = Self Weight per running meter.
  3. Wall Load Per Running Meter.
  4. Total Load on Slab (Dead Load + Live Load +Wind Load + Self-Weight)

How do you design a column?

RCC Column Design

  1. Fck = 20 N/mm2.
  2. Fy = 500 N/mm2.
  3. Ag = Gross area of Column.
  4. Area of Steel in concrete(Asc) = (1/100) x Ag.
  5. Area of Concrete(Ac) = Gross area of column(Ag) – Area of steel(Asc) Ac = Ag – 0.01 Ag.
  6. Ac = 0.99 Ag.
  7. Pu = Axial load on Column (600 x 1.5) = 900 KN.

How do you calculate steel in a beam?

Calculate Steel quantity in beam as 2% of volume of concrete = 0.02× 7850× 5.29= 830 kg:- according to using Thumb Rule Steel quantity required in RCC beam should be 2% of total volume of concrete, here steel density = 7850 kg/m3, so quantity of steel in beam = 0.02× 7850× 5.29 = 830 kg.

How do you calculate rebar for a slab?

Layout of Rebar for Concrete Slabs

  1. Convert your longitude measurement into inches: 15 feet x 12 inches per foot = 180 inches.
  2. Divide your result by the spacing measurement: 180 in / 14 in = 12.87 (round up to 13)
  3. Add one rebar to your result: 13 + 1 = 14.

How do you calculate tonnage of a plate?

∴ Weight of steel plate = Volume of steel plate x Density of steel. Weight of steel plate = 0.07 x 7850 = 549.5 Kg. Similarly, you can calculate the weight of different thicknesses of steel plates.
Example 2:

Thickness (mm) Weight (Kg)
8 62.8
10 78.5
12 94.2
14 109.9
See also  Which S20 5G Device Has 30X Space Zoom?

How many bags of cement are in one column?

One common brand sells 40 lb bags that yield approximately 0.30 cf per bag so in this case you would need 9.9 cf/0.3 = 33 bags with waste. To include waste in that calculation multiply 0.333 x 1.1 to get 0.367 cy per column.

How do you calculate concrete columns?

How to calculate concrete:

  1. Determine how thick you want the concrete.
  2. Measure the length and width that you’d like to cover.
  3. Multiply the length by the width to determine square footage.
  4. Convert the thickness from inches to feet.
  5. Multiply the thickness in feet by the square footage to determine cubic feet.

How do you calculate column cost?

For calculating rcc column cost per sq ft in india, total cost of rcc column =material cost +shuttering cost + labour cost = 5180 + 1080 + 780 = rs 7046, length of rcc column is 15 feet, then cost of rcc column per sq ft = 7046/15 = rs 470, so rs 470 is cost of rcc column per square feet.

How thick are concrete columns?

Round concrete columns should be 9 inch diameter, minimum, and square concrete columns should be 8 inches by 8 inches, minimum. Multistory houses or large concentrated loads require larger columns. Columns may buckle if they are too slender.

How much cement is used to fill the pillar?

Wet volume of concrete in rcc column = 1’× 1′ × 15′ = 15 cft, converting wet volume in dry volume we multiply 1.54 in wet volume so dry volume of concrete in rcc column = 15 ×1.54 = 23.1 cft.

Contents

This entry was posted in Mounts & Rods by Alyssa Stevenson. Bookmark the permalink.
Avatar photo

About Alyssa Stevenson

Alyssa Stevenson loves smart devices. She is an expert in the field and has spent years researching and developing new ways to make our lives easier. Alyssa has also been a vocal advocate for the responsible use of technology, working to ensure that our devices don't overtake our lives.